Potres v Ljubljani 1895
Rušilni potres je stresel Ljubljano na velikonočno nedeljo, 14. aprila leta 1895. V Ljubljani in okolici je umrlo sedem oseb, nekaj jih je bilo ranjenih. V mestu so zaprli vse šole in ustavili dela v nekaterih tovarnah. Potres je poškodoval okoli 10 % zgradb, ki so jih kasneje večinoma porušili. Po potresu je bila Ljubljana živahno gradbišče in je doživela pravi urbanistični preporod, ki je šel z roko v roki z drugimi reformami. Mesto je dobilo slovenski videz.
V zbirki poleg ostalih predstavljamo serijo fotografij, ki jih je na osnovi razpisa ljubljanskega magistrata posnel poklicni fotograf Wilhelm Helfer. Fotografije, ki jih hrani Slikovna zbirka Narodne in univerzitetne knjižnice, prikazujejo škodo, ki je ob rušilnem potresu nastala na mestnih stavbah, in življenje ljudi, ki so se spopadali s posledicami potresa.
Ob 130. obletnici potresa smo digitalno preslikanim Helferjevim izvirnikom dodali še fotografije, obarvane z odprtokodnim orodjem DeOldify. To orodje je del platforme AI4Culture, katere namen je spodbujanje rabe umetne inteligence v dediščinskih ustanovah.

Število rezultatov iskanja: 97

Tip gradiva
Leto izida
Dostop
Išči med rezultati (97)